ForsideFormål og formaliaOm FritidsborgerBestyrelsenVedtægterKontaktoplysningerMedlemskabNyhedsbrevSponsorerJulehjerter doneret til Asnæs ByLiv på PlænenHøstmarked i AsnæsKrolfBooking af PlænenProjekter i Byens RumAsnæs til fods - skjulte skatteBilleder fra indvielsen 6. sep.Oplæg til Landsbymakeover 2015Kulturhuset AksenDet gamle AsnæsLandvandskanalenMindesten for Gerhard NielsenByparken/TeglværksgravenUdsigten på BobjergetBobjergskolens legepladsOdsherred BrandmuseumKunstmuseetSavklingenHuset i AsnæsFritidsborger omkring AksenBays Café i AksenKreativitet på Kryds og TværsAndet liv i AsnæsOWL - Odsherreds WhiskylaugVedtægter - OWLLæsehesteneHistorisk og IdébankHøstvinHøstvin 2009Høstvin 2010Høstvin 2011Høstvin 2012Høstvin 2013Høstvin 2014Høstvin 2015Høstvin 2016Høstvin 2017Kunst i Byens RumBaggrund - Kunst i Byens RumAsnæs er en dejlig by at bo i...Det CENTRALEBorgermøde 31. oktober 2010Forelæsning: Stræde og BertelsenStrædes viise ordKunst til AKSENAnsøgning - LAG 2012Partnerskab Polen/DanmarkSammen med Nyvang + PolenIdébankAprilsnar 2011Brainstorm 2011BagagerumsalgBrainstorm 2008FestivandCentral ParkFritidsborger i AKSENGode vink til fremtidenIdéopsamlingFolkeaktierJuleudsmykningSnemænd og -konerNemme og realiserbare idéerPraktiske GriseTurcykling - DerudafUngdom og MusikVilde og visionære idéerRejseklubben FritidsborgerReferater fra BestyrelsemøderReferater fra GeneralforsamlingerGeneralforsamling 2024Generalforsamling 2023Generalforsamling 2022Generalforsamling 2021Generalforsamling 2020Generalforsamling 2019Generalforsamling 2018Generalforsamling 2017Generalforsamling 2016Generalforsamling 2015Generalforsamling 2014Generalforsamling 2013Generalforsamling 2012Generalforsamling 2011Generalforsamling 2010Generalforsamling 2009Generalforsamling 2008Landsbymakeover 2017Landsbymakeover 2016

Odsherred Brandmuseum

Brandmuseets udstillinger

Museets areal udgør ca. 1.200 m2 udstillingsareal, hvoraf hovedparten udgøres af det store halgulv, hvor 20 veterankøretøjer er opstillet. Køretøjerne er primært brandkøretøjer fra det forrige århundrede, men også en hestetrukket brandsprøjte fra 1864 har plads her. Udstillingens nyeste køretøj er en fuld funktionsdygtig ambulance Ford Tristar fra 1993.

På 1. sal over foreningslokalerne er der forskellige udstillinger af mindre brandmateriel og –udstyr. Ikke mindst de store montre med brandhjelme fra hele verden er et besøg værd, og det er muligt at se ca. 140 brandhjelme fra 30 forskellige lande.

Rundt omkring i museet er der montre fyldt med modeller af redningskøretøjer af forskellig slags og størrelse, og mon ikke man kan finde den man selv havde som barn blandt de mange modeller.

Museet er også i besiddelse af en meget stor samling af fortjenstmedaljer fra brandvæsener i hele verden. Mere end 200 forskellige medaljer kan ses i forskellige udstillingsskabe.

På vægge, i reoler, på hylder m.m. kan der ses brandredskaber fra gamle dage, såsom strålerør, økser, lygter o.m.a.

Se åbningstider, entré m.v. her:

http://www.odsherredbrandmuseum.dk