På lørdag den 12. september kl. 10.00–15.00 er der igen hyggeligt høstmarked i Asnæs – og vi glæder os til at se jer!
Dagen begynder allerede kl. 9.00 med gratis morgenkaffe og morgenbrød, og kl. 9.30 starter vi traditionen tro med høstandagt.
Herefter venter en hyggelig dag med masser af spændende boder, kunsthåndværk, lokale produkter, god mad og drikke, aktiviteter for børnene, veteranbiler og meget mere.
Der er blandt andet guldgravning, sømblok og sjove aktiviteter for børn, og i Café-teltet kan du fra kl.12.00 nyde det populære sildebord. Kl. 14.00 byder vi på gratis kaffe og kage i det store telt.
Glæd jer til en hyggelig dag fyldt med oplevelser, gode smagsoplevelser, spændende boder og masser af hygge for hele familien!
NYHED – Fælles loppemarked om søndagen!
Som noget nyt i år fortsætter hyggen søndag den 13. september, hvor Fritidsborger inviterer til fælles loppemarke ”Sammen – alle sammen”.
Loppemarkedet foregår også på Plænen ved svømmehallen i Asnæs fra kl. 9.00 til 14.00, hvor næsten
30 glade loppesælgere fylder teltene med spændende ting. Her kan du gå på opdagelse i
alt mellem himmel og jord – måske finder du møbler, glas, værktøj, legetøj eller noget helt andet, du ikke vidste, du manglede!
Vi håber på godt loppevejr og masser af glade gæster, der har lyst til at kigge forbi og måske gøre et rigtig godt køb.
Parkering:
Ved Asnæs Centret eller svømmehallen.
Vi glæder os til at se jer!
Denne gang: "Vi synger og hygger julen ind" 🎄 🧑🎄
Kom med til et par timers Julekomsammen !
Med Troels Svigerfar Kappel ved tangenterne, gløgg og æbleskiver og pakkejagt 🎅 🎄 Pris 20,-
Og medbring en gave værdi 20-30 kr 🎁
Ingen tilmeldning, bare mød op!
Kom glad og tag naboen med.
STED: SuperBrugsens lokaler 1. sal, Indgang SYD
VEL MØDT
Bays holdet
Mie Haslund sørger for at åbne Aksen.
I skal selv sørge for drikkelse m.v.
I Bays Café vil Nanna fortælle om hvordan hun mødte sin biologiske mor kun 3 måneder efter at hendes egen danske mor tabte kampen til kræft. Det blev en rejse, der startede med et brev, og endte i en kaffeplantage på et bjerg i den Colombianske jungle.
Så kom glad i Bays Café og tag naboen med.
STED: SuperBrugsens lokaler 1. sal, Indgang SYD på Centervej.
PRIS: 20 KR. INKL. KAFFE, THE OG BAYS KAGE
er for os på 20 år og opefter. Meningen med gruppen er, at alle M/K, som sidder og pusler med håndarbejde, kan mødes og inspirere hinanden. Få en hyggelig snak og et grin. Man sørger for sig selv, med hensyn til mad & drikkelse.
er for os på 20 år og opefter. Meningen med gruppen er, at alle M/K, som sidder og pusler med håndarbejde, kan mødes og inspirere hinanden. Få en hyggelig snak og et grin. Man sørger for sig selv, med hensyn til mad & drikkelse.
Så topper Bays café valgdagen, og inviterer til - Marts Banko - med SPONSOR GAVER fra Asnæs centrets butikker
TID: Tirsdag d 24 marts kl 19.00 -21.00
STED: Brugsens festlokale Indgang SYD første sal. Kom i god tid, dørene åbnes kl 18.30. Vi forventer ca 60 deltagere.
Pris for 2 plader + kaffe/ the med basse 60,- som er for Fritidsborger medlemmer!
Er du ikke medlem, meldes du ind på aftenen for 25,- som gælder frem til 2027.
Så alle er velkomne! Ingen tilmelding - VEL MØDT- og man kan stadig nå hjem til valgaftens resultater
er for os på 20 år og opefter. Meningen med gruppen er, at alle M/K, som sidder og pusler med håndarbejde, kan mødes og inspirere hinanden. Få en hyggelig snak og et grin. Man sørger for sig selv, med hensyn til mad & drikkelse.
Vær med til at støtte Fritidsborgers arbejde med at skabe oplevelser og forandring i Asnæs by og omegn.
Meld dig ind under fanebladet "medlemsskab" Det koster kun 25 kr. om året at være medlem af foreningen.
Få nyhedsbrevet ved at skrive din emailadresse ind under fanebladet "nyhedsbrev".